Koertega suheldes lähtume me automaatselt sellest, mida meie tahame ja mis meile vastuvõetav on. Koera liigiomased käitumised ei kattu kahjuks meie kultuurinormidega ja seetõttu on paratamatu, et esineb arusaamatusi. Meile meeldib, kui põrand ei saa poriseks- koerale meeldib joosta toas vabalt ringi ja ta ei tea, et mustade käppadega on see halb ja puhastega on see okei. Meile meeldib, kui meie asjad püsivad omal kohal- kutsikad on loomu poolest uudishimulikud ja tahavad just eriti oma lemmikinimese lõhnaga asju ringi tassida. Meile meeldib, kui meie võileib laual jäetakse puutumata- koerte maailmas on aga reegel „mis ripakil see ära”. Sellistes olukordades on koeraga konflikt kiire tulema, kuid tegelikult tuleks meil inimestena mõelda sellele, et meie oleme koera oma koju ja oma ühiskonda toonud ja seetõttu on meie kohustus koerale sõbralikult ja mõistvalt kõiki siinseid reegleid tutvustada. Ükski meie reegel ei ole koerale iseenesest mõistetav.
Aga proovime nalja pärast ise järgi, mida me siis õigupoolest oma koeralt palume. Ma olen pannud kokku kolm kategooriat asju, mida me koertelt igapäevaselt eeldame, et nad teevad või taluvad. Nende puhul me eeldame tihtipeale lausa, et nad käituksid ootuspäraselt ilma mingi erilise ettevalmistuse või treeninguta. Iga kategooria all on harjutused, millest mõnda võid ise järele proovida aga mõnega piisab vaid visualiseerimisest ja miskipärast ei teki tahtmist päriselt isegi neid kaasa teha. Miks? Sest meie ootused koerale on tegelikult tihti päris absurdsed ja sellest saame me kahjuks aru alles siis, kui vaatame olukorda läbi koera pilgu.
Kuulekus
Võtame kõigepealt ette mõned levinumad harjutused, mida koertel treenitakse ja mille vankumatut täitmist igapäevaselt nõutakse:
- Seisa liikumatult paigal vähemalt 2 minutit. Tee seda hoolimata sügelevast ninast või ärasurevast jalast. Ära nihuta raskuskeset ja ära kaota rühti. Kindlasti ära tee välja sellest, kui keegi eemal sind kutsub või sa kuuled, et algamas on sinu lemmikseriaal. Püüa püsida ka siis paigal, kui keegi jookseb karjudes sinu suunas ja ähvardab sind ära tappa. Ainult 2 minutit ;).
- Liigu poes oma kaaslase vasakul küljel niimoodi, et sa ei jääks temast sammugi maha, ei tõttaks temast ette ning hoiaksid kogu aeg pilgu tema peal. Kindlasti ei tohi jääda vaatama endale huvitavaid tooteid ega koperdada kuskile otsa. Tee seda vähemalt 5 minutit järjest.
- Soorita järjest 10-20 kükki. Hoia terve aeg selg sirge, jalad paigal ning tee seda kiiresti ja krapsakalt nii, et kõrvalseisjal oleks huvitav vaadata. Hingetõmbepause vahele ära tee. Haiged põlved, vanus või ülekaal ei ole vabanduseks. Käsk on vanem kui sina. Kui sa siiski nihkud või tasakaalu kaotad, siis tee palun uuesti ja õigesti.
- Istu või lama keset porilompi. Suru tagumik või küünarnukid tihedalt vastu maad.
Kuidas tunne oli? Need harjutused on püsivusharjutused, kõrvalkõnd ja asendivahetused. Kõiki neid palutakse paljudelt koertelt iga päev ja ohtralt ning kui koer eksib, arvatakse üldiselt, et koer teeb seda meelega ja selleks, et meile pähe istuda. Kas sa nüüd ka arvad, et koer ei kuula sind pahasoovlikult, kui ta nende harjutuste juures eksib? Ma ei ütle, et neid harjutusi ei tohiks koertele õpetada, kuid me peame meeles pidama, mida me õigupoolest palume ja arvestama, et sellised harjutused vajavad suuremat motivatsiooni ning neid ei tohiks teha ülemäära tihti.
Viisakus
Igapäevaelus palume me koertel tihti käituda loomuvastaselt, sest me tahame et meie koerad oleksid viisakad ja toredad seltskonnahinged, kes teavad millal suhelda ja millal sulanduda üheks seinaga. Proovime ise järgi:
- Liigu töölt koju või kodust tööle ilma, et sa vaataks ringi. Hoia oma pilk pidevalt oma kaaslasel. Katsu seejuures mitte komistada ja püüa siiski jõuda ilusasti õigesse kohta välja. Kohe kindlasti ära jää vaatama, kui märkad midagi häirivat või eriti huvitavat. Kuulutusetulbale oma kadunud kassipoja pildi kleepimine on aga juba selge näide sellest, et sa tahad teiste inimeste üle domineerida ja selline tegevus on lubamatu.
- Tervita ja suhtle sõbralikult kõigi inimeste ja koertega, kes sulle jalutuskäigul vastu tulevad. Kui võõras vastutulija hüppab sulle ootamatult kallistustega kaela või tõukab sind ümber, siis ole viisakas ja ära saa pahaseks. Ta on ju sõbralik ja tahtis lihtsalt öelda tere!
- Püsi kodus olles ilusasti tegevusetult oma nurgas ja ära sega kedagi. Ära räägi, ära otsi kontakti. Kindlasti ära vingu, ära kratsi ennast ega nihele liigselt. Tee seda ka siis, kui sa oled juba terve päev otsa istunud üksipäini kinni suletud ruumis või kui sul on meeletu-meeletu pissihäda.
Tundus loomuvastane ja kohati lausa piinarikas? Koerte jaoks on nina sama oluline, kui meie jaoks silmad ja neile nuuskimise keelamine jalutuskäigul on samaväärne sellega, kui keelata meil ringi vaadata ja olukorda hinnata. Märgistamisega maandavad nad tihti stressi ja püüavad luua turvatunnet võõras keskkonnas – ebakindlad koerad märgistavad üldiselt palju tihedamini juba seetõttu, et nende neerupealised töötavad aktiivsemalt ja organism toodab rohkem uriini. See on füüsiline protsess, mis ei ole tegelikult koera poolt kontrollitav, täpselt nagu paljud meist ei saa enne tähtsat esinemist parata, et peame käima 100 korda järjest vetsus.
Kui vastu tuleb teine koer või inimene, ei pruugi su koer soovida nende kõigiga suhelda ja pealetükkiv suhtlemine teise osapoole poolt võib olla väga ebameeldiv kogemus sinu koerale. Eriti ebameeldiv on see siis, kui koeral puudub taandumisvõimalus või on tal mõni tervisemure.
Koduse elu osas tuleb aga arvestada, et meie oleme koera ainus võti maailma ning kui meie ei paku talle vaimset ja füüsilist maandust, siis paneme me koera väga raskesse olukorda. Mõtle sellele, kui palju saab koer igapäevaselt käituda nii nagu tema liigile on loomulik. Nuuskida, püherdada, kaevata, otsida toidupalukesi jne. Nende võimaluste puudumine ajab koera samamoodi hulluks nagu üksikvangistus inimese hulluks ajaks.
Elevandi kannatlikkus
Kohati soovime me aga, et meie koerad oleksid isegi inimesest võimekamad ning tolereeriksid käitumisi, mis meid ennastki närvi ajaksid:
- Proovi jääda rahulikult paigale, kui keegi tuleb ja ilma midagi ütlemata torkab sulle näpu kõrva, kisub suu lahti ja uurib seal ringi, hoiab sind jõuga kinni ning hakkab mingi imeliku sinu jaoks tundmatu instrumendiga midagi su nahal toimetama. Püsi rahulikult paigal ka siis, kui sul on valus.
- Ära mine närvi, kui sind unest üles ehmatatakse, talla alt kõditatakse või sinu toidukausis ilma küsimata käega sobratakse. Sa pead olema sõbralik, leplik ja kuulekas igas olukorras.
- Kindlasti ära pahanda, kui keegi tuleb ja võtab sinu suust ära pooleldi näritud gourmet burgeri, mille sa just kalli raha eest ostsid ja millest sa päev otsa unistanud oled. Viisakas inimene loovutab koheselt toidu, mille kalorsus ületab tema päevanorme või mis sisaldab tema jaoks olulisi allergeene.
- Kui sa oled haige, kannata ära kodune lärm, ootamatud puudutused haige koha ümbruses ning see, et võõras inimene surgib midagi ütlemata ringi su haavas. Kellelegi ei meeldi närvihaiged ja pealegi tahetakse sulle ju ainult head.
Need asjad tundusid lausa vulgaarsed? Koera jaoks on meie tehtavad hooldusprotseduurid tihtipeale väga hirmutavad ja kummalised ning ka koeri ärritavad sarnased asjad, mis meid. Ka nemad vajavad rahu uneajal, ei taha et neid kiusataks ning et nende söögiga mängitaks. Igasugune taluvuslävi on aga kordades väiksem siis, kui koer on haige. Koera haigust ei pruugi me kohe suuta diagnoosida ja seetõttu tuleks pahurat olekut kindlasti märgata ning asuda välja selgitama, mis koeral viga võib olla. Kui paraneb enesetunne, paraneb ka tuju.
Kokkuvõte
Koerad ei ole inimesed ja nad tajuvad maailma sellena kes nemad on- koertena. Koera liigiomane käitumine erineb meie, kui ahviliste käitumisest kardinaalselt ning kuna meie oleme teadaolevalt koerast parema analüütilise mõtlemise ning planeerimisoskusega, peame meie arvestama koera liigiomaste käitumistega, mitte vastupidi. Ükski koer ei tohiks olla paha koer ja saada karistada lihtsalt selle eest, et ta käitus nagu koer. See on täpselt sama mõistusevastane, kui karistada kala ujumise või lindu lendamise eest. Seega tasubki mõelda enda jaoks uuesti läbi, kas sinu ootused koerale on ikka mõistlikud ning kas võib olla, et sa omistad talle endalegi teadmatult üli-inimese omadusi. Liiga kõrged ootused põhjustavad läbikukkumist, läbikukkimine tingib viha ja viha tekitab konflikte. Seetõttu aitab koera liigiomase käitumise mõistmine vältida ka erinevaid koera-rünnaku olukordi või muid arusaamatusi kõige efektiivsemalt.
Luba oma koeral olla lihtsalt koer, kuid ära karda aeg-ajalt piiluda maailma läbi koera silmade, et neid paremini mõista:).