Kõigepealt alustuseks ütlen ma kohe ära, et eelmistes artiklites väljatoodud põhjustel tuleks siiski hoolega läbi mõelda milliste omadustega koera sa soovid. Kaunis välimus on teisejärguline, kui see tähendab, et veedad 10 aastat oma õudusunenäos. See on paraku põhjuseks, miks me näeme tihti Soovis või Osta.ee-s näiteks teismeliste huskyde müügikuulutusi. Huskyde puhul meeldib inimestele võrratu hundilik välimus...aga kui selgub, kui palju selline koer tegelemist vajab, kuidas ta pidevalt jooksu pistab ja naabri kassi maha murrab, siis on väga raske rõõmu tunda sellest kaunist välimikust. Sama lugu käib paljude teiste tõugude kohta. Valige kindlasti koeratõug ennekõike iseloomu, mitte välimiku järgi!
Samuti tuleb krantsi valides teada väga hästi, millised omadused on sulle olulised. Kui sul tõesti vahet ei ole, kas su koer on vaikne ja sõbralik, haugub päevad ja ööd läbi iga krõpsu peale, sööb 15 kg koeratoitu nädalas või vajab regulaarselt arstivisiite mõne kroonilise haiguse tõttu, siis muidugi võib valida ka silmad kinni. Enamasti see aga nii ei ole ja siis peab ikkagi veidi analüüsima.Vahel on täiskasvanud koer kindlam valik, kui kutsikad, sest iseloom on juba välja kujunenud ja osad võimalikud terviseprobleemid avaldunud.
Ühtlasi tuleb märkida, et ainult kõrge hind ei anna veel kvaliteedigarantiid- ka kõrge hinnaga on võimalik müüa kehva kvaliteeti, kui leidub piisavalt naiivne ostja. Seepärast on äärmiselt oluline teada, millistele asjaoludele kutsika ja kasvataja valikul rõhku pöörata.
Ettevaatlik tuleb olla müüjate osas ka selles suhtes, et viimasel ajal on äärmiselt levinud ostjatele laus-valetamine. Valetatakse julmalt koera pärinemise, paberite olemasolu, terviseuuringute, koolitustulemuste, iseloomu ja palju muu kohta. Tihti võltsitakse ka dokumente ja kuna ostjad ei ole endale selgeks teinud, milline näeb välja korrektne dokumentatsioon, siis nad ei saagi enne pettusest aru, kui nad kutsikaga kodus on. Selleks ajaks on aga müüja telefoninumber kasutusest maas ning ostjal ei ole võimalik kuidagi müüjat vastutusele võtta.
Seetõttu on tõukoera võttes ülioluline teha endale selgeks millised dokumendid vajalikud on ja kuidas need välja näevad ning sõlmida lisaks ka korralik ostu-müügileping. FCIs registreeritud tõukoerad on näiteks ainukesed, keda saab Eesti Kennelliidu reeglite järgi aretuses kasutada ja kellega saab näitustel ja võistlustel tiitleid püüda. Kutsikavabrikupidajate loodud alternatiivorganisatsioonid IKU ja UCI paberitega koertega on võimalused üsna piiratud.
Aga mis vahet seal on? Vahe on selles, et Eesti Kennelliit ja teised FCI organisatsioonid on reguleerinud tõukoerte aretusreeglid selliselt, et kasvatajad, kes teevad oma aretustööd väga ebahumaansel moel, ei saaks oma koeri tõukoertena registreerida. See on ka peamine põhjus, miks on alternatiivsed organisatsioonid loodud- et saaks teha pesakondi liiga noortele koertele, ilma terviseuuringuteta, 10 aastat järjest 2 korda aastas (kujutage ette naist, kes kogu oma elu jooksul rasestuks iga kord pärast sünnitust juba mõne kuu jooksul uuesti) jne. Ostes kutsika sellisest kohast, toetad sa sellist tegevust oma rahaga ja annad sellistele inimestele võimaluse jätkata samas vaimus.
Siin on mõned näited sellest, millised on meil tunnustatud tõutunnistused. Kollase markeriga märgitud logod on need, mida peaks otsima hoolega tõutunnistuse pealt (FCI, rahvusliku kennelklubi või siis FCI poolt tunnustatud katusorganisatsiooni oma nagu AKC Ameerika koertel, RCF Venemaa koertel või The Kennel Club Suurbritannia koertel).

Tundub väga keeruline? Tõepoolest, kohati on aus krants isegi kindlam valik, kui tõukoer. Samas on ka sellevõrra raskem hinnata, milliseks kujuneb sinu valitud koer. Seetõttu on krantsi võtul tegelikult üks kindlamaid valikuid täiskasvanud krantsi võtmine varjupaigast. Ise oma koertele kodu otsivad inimesed moonutavad väga tihti tõde. Jäetakse mainimata ebameeldivad käitumisprobleemid või terviseprobleemid, mis hakkavad hiljem mõjutama sinu elu. Seetõttu on väga oluline leida usaldusväärne müüja ning ühtlasi on see ka põhjus, miks mina julgen soovitada võtta koer pigem varjupaigast. Varjupaiga töötajatel ei ole vajadust ilustada koera tegelikku olemust, sest selline koer satub muidu varsti nende juurde tagasi. Samuti on varjupaigatöötajatel palju kogemusi erinevate koerte nägemisel ning nad oskavad tihtipeale väga hästi hinnata oma hingekirjas pikemalt olnud koerte iseloomu ning nad on hinnangute andmisel erapooletumad kui koera omanikud, kellel on koeraga tugev emotsionaalne side. Lisaks on varjupaigakoertele tehtud alati enne loovutust ka veterinaarkontroll, mis välistab suuremate üllatuste väljatulemist.
Nendest inimestest, kes on minu tutvusringkonnas varjupaigakoera võtnud, on absoluutselt kõik oma koeraga väga rahule jäänud ning paljud neist koertest on nii intelligentsed, entusiastlikud ja ilusad, et ma võitlen tihti endaga, et mitte neid kaenlasse krahmata ja ära joosta :D.
Järgmises artiklis kirjutangi veidi põhjalikumalt kasvataja valiku teemal ja sellest, kui keeruline ja suur töö on pesakonna planeerimine ja kasvatamine.