Tänase postituse teemaks on nõuanded kõigile koeraomanikele aastavahetuse perioodiks ning vana-aasta õhtuks.
Nõuanded koeraomanikele aastavahetusele eelneval ja järgneval perioodil:
- Kinnita oma koera kaelarihma külge telefoninumber ja kontrolli pidevalt, et see oleks korralikult kinni. Ära lase sellel perioodil koera õue ilma sellise rihmata. Sedasi leiab koer jooksu pääsedes kõige kiiremini tee tagasi koju. Eriti hea, kui rihma küljes on ka helkurid, sest siis on jooksus koer lisaks ka kergemini nähtav liikluses. Kindlasti kontrolli ka, et sinu koera kiip oleks kantud Lemmikloomaregistrisse siin. Sellest üksi ei piisa, kui su koeral on kiip olemas - kui seda registrisse kantud ei ole, siis ei saa keegi kiibi numbrit sinu, kui omanikuga seostada. Kiibi andmed peab kandma registritesse koera omanik, automaatselt need sinna ei lähe.
- Kontrolli hoolikalt ja regulaarselt üle oma aiapiire. Otsi aiast auke või pragusid, kust koer läbi võiks mahtuda. Ära lase koera lahtiselt aeda, kui on vähimgi võimalus, et ta sealt välja pääseb.
- Kui elad tiheasustusalas, ära jäta koera järelvalveta aeda. Eriti juhul, kui koer on sinu juures esimest aastat või tal on juba teada paugukartlikkuse taust. Lisaks eemalt kuuldud paukudele, võivad su koera paanikasse ajada pahatahtlikud möödujad, kellest osadel on komme visata pauguteid era-aedadesse sisse. Isegi täiesti paugukindal koeral võib piisada ühest sellisest tõeliselt vastikust kogemusest, et hakata pauke edaspidi kartma.
- Enne jalutamaminekut kontrolli varustus üle. Jälgi et kaelarihma ei oleks võimalik tõmmata üle pea ja, et karabiinid ja rihmad on terved ja vigastustevabad. Vali kindlasti rihm vastavalt koera suurusele - aastavahetuse perioodil ei maksa minna saksa lambakoera või labradoriga jalutama mõne pisikese karabiiniga nöör-rihmaga (flexid), sest neid on väga lihtne puruks tõmmata. Ja otseloomulikult ära saada lapsi jalutama koeraga, kellest nende jõud üle ei käi!
- Jalutama minnes kinnita paugukartlik või esimest aastavahetust sinuga veetev koer enda külge mitme rihmaga. Eriti hea on, kui saad ühe rihma kinnitada jalutustrakside külge ja teise kaelarihma külge. Selliselt jääb sul koer kätte ka siis, kui paanikas koer ennast kaelarihmast välja vingerdab, mõne kinnituskoha puruks tõmbab või rihma läbi hammustab.
- Ära jaluta aastavahetusele eelneval ja järgneval perioodil oma koera lahtiselt. Isegi paugukindlal koeral võib piisada ühest korralikust ehmatusest, et ta minema jookseks. Paanikas koera orienteerumisvõime ja keskkonna tajumine on tavalisest piiratumad.
- Paugukartliku või uue koeraga ära tee ohtlikul ajal pikka ringi, vaid piirdu pissitamisega kodu lähedal. Pikemateks ringideks paki koer autosse ja sõida linnast välja, sest paukude keskel jalutamist ei naudi sina (koer hakkab tirima) ega ka sinu koer.
- Võta jalutuskäigule kaasa koera lemmikmaiuseid. Iga kord, kui kuuled pauku, hüüata rõõmsal häälel selle markeerimiseks „Jess“ või „Tubli“ ning paku koerale jupike viinerit või kotletti. See aitab luua koerale nö Pavlovi refleksi Pauk=Maius. Selle abil võib sul õnnestuda muuta koera emotsiooni paukude suhtes ning ühtlasi aitab see abinõu õpetada koerale, et paugu kuulmise korral tasub sinu poole pöörduda.
- Kui su koer pääseb jooksu, siis tee kõik endast olenev tema kättesaamiseks. Esimese asjana edasta teade kohalikule varjupaigale ning sotsiaalmeediasse, seejärel asu rahulikult ja hoolikalt piirkonda läbi kammima.
Nõuanded koeraomanikele aastavahetuse päevaks:
- Kui see on sinu koera esimene aastavahetus või sa tead, et ta kardab pauke, siis ära jäta teda selleks ajaks üksi- ta vajab sinu tuge! Alternatiivina võid komandeerida ta aastavahetuseks sellise koha olemasolul kuskile maale vanavanemate juurde, kus aastavahetusel paugutatakse minimaalselt.
- Käi päeval koeraga linnast väljas looduses tavalisest pikemal jalutuskäigul, et ta oleks veidi väsinum, kui muidu. See aitab tal närvi veidi maha laadida.
- Ära mine koeraga jalutama ajavahemikus kl 22:00-02:00, kui on teada et paugutatakse kõige rohkem. Proovi õhtune pissiring ära teha kella 18-19 paiku ning käia näiteks kella 3 ajal uuesti.
- Tee koerale kõige vaiksemasse ja hämaramasse toanurka mõnus pesa, kuhu varjuda. Eriti hinnatud on sellistel puhkudel uru moodi ja katust pakkuvad pesad.
- Tõmba paugutamise ajaks kardinad ette, pane telekas helide summutamiseks valjemalt mängima ning lülita sisse kõik tuled valgussähvatuste summutamiseks.
- Anna koerale ette midagi, mille järamisele ta saab keskenduda. See aitab tema tähelepanu ümber suunata ning närimine mõjub ühtlasi ka rahustavalt. Mõned head variandid on:
- Suur ja liharikas toores kont või sub-produkt
- Spetsiaalselt koertele närimiseks mõeldud kuivatatud maiused
- Toiduga täidetavad Kong-tüüpi mänguasjad (eriti kauakestva maiuse saad, kui täidad mänguasja konservi, pasteedi või toore lihaga ja lased sellel sügavkülmas ära jäätuda)
Kui su koeral on aga juba välja kujunenud hirm paukude suhtes siis lisaks eelnimetatud nõuannetele, tuleks mõelda ka sellele, kuidas probleemi lahendada. Sellest tuleb juttu järgmises ja ühtlasi selle seeria viimases blogipostituses.